پرش به محتوا

علت شکسته شدن دندانه تیغ اره نواری

دندانه های تیغ اره نواری، قدرت زیادی دارند و به آسانی هر نوع فلز سبک و سنگین را برش می دهند. لازم است بدانید که، اگر به طور صحیح، پارامترهای برش در آن ها رعایت نشود، قطعاً دندانه ها دچار شکستگی می شوند. در این مقاله می خواهیم به بررسی دلایل شکسته شدن دندانه های تیغ اره نواری بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

دلایل شکسته شدن دندانه های تیغ اره نواری

انتخاب گام دندانه و جنس نوک دندانه، مهم ترین دلایلی است که باعث می شود تا دندانه های تیغ اره نواری شکسته شود. گام دندانه، باید مطابق با سایز قطعه کار برشی انتخاب شود و خیلی ریز و یا خیلی درشت نباشد، در غیر این صورت، به دندانه ها فشار اضافی وارد می کند و موجب شکسته شدن آن می شود. همچنین جنس نوک دندانه تیغ اره نواری (M42-M51) نیز باید مطابق با جنس قطعه کار انتخاب شود تا دندانه ها شکسته نشود. برای رفع این مشکل بهتر است که جهت انتخاب دندانه و جنس تیغ اره نواری به کارشناسان فنی صفا ماشین https:/safamachines.com مراجعه فرمایید.
اگر زاویه دندانه تیغ اره نواری مطابق با جنس قطعه کار انتخاب نشده باشد؛ باعث می شود که تیغ اره نواری شکسته شود. به طور کلی، دندانه های تیغ اره نواری، زاویه های حمله متفاوتی دارند که جهت حمل براده، نفوذپذیری بیشتر و همچنین برش فلزات سخت تر به کار می رود.
اگر براده در بین دندانه های تیغ اره نواری جمع شود و تخلیه آن به درستی انجام نشود؛ دندانه تیغ اره نواری دچار شکستگی می شود. قبل از شروع برشکاری، از سالم ماندن برس براده کش و همچنین چرخش صحیح و همزمان برس با تیغ اره نواری اطمینان حاصل نمائید. نکته ی دیگر این که، برای تخلیه ی براده از بین دندانه های تیغ اره نواری، فشار مایع آب صابون بسیار مناسب است.
گیره های دستگاه باید با فشار مناسب، قطعه کار را مهار کنند تا به دندانه های تیغ اره نواری ضربه وارد نشده و شکسته نشود.
نرخ باردهی و سرعت خطی برش باید به درستی تنظیم شود، در غیر این صورت، به دندانه های تیغ اره نواری ضربه و فشار زیادی وارد می شود و موجب شکسته شدن آن می شود.
تیغ اره نواری M42 و M51 به ترتیب برای برش فلزات سبک و فلزات سخت مانند استیل استفاده می شود. تیغ اره نواری M51 نسبت به تیغ اره نواری M42 قوی تر است ولی در مقایسه با آن ها شکننده تر می باشد و به همین دلیل، باید نرخ باردهی و سرعت خطی برش در آن ها کم تر باشد.
از دیگر دلایل شکسته شدن دندانه تیغ اره نواری، می توان به وجود ناخالصی و مُک در قطعه کار اشاره کرد.
نکته: در صورتی که، دندانه های تیغ اره نواری شکسته شده باشد، نباید تیغ اره نواری را در شیار قبلی قرار دهید؛ زیرا ناخالصی های موجود در فولاد که موجب شکسته شدن تیغ اره نواری قبلی شده است و همچنین دندانه های تیغ اره نواری قبلی باقیمانده در شیار سبب می شود که دندانه تیغ اره نواری جدید شکسته شود.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.