کاربرد تیغ اره دیسکی چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

در پست های قبلی گفتیم که دستگاه اره نواری یا اره فلکه، یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در برش و جدا کردن قطعات فلزی و غیرفلزی می باشد که دارای ویژگی ها و انواع مختلفی است. علاوه بر این، اره نواری دارای انواع مختلف تیغ هایی است که دارای کاربرد ویژه ای در برش دارد. دستگاه اره نواری برای اولین بار جهت برش چوب استفاده میشد اما بعد ها، در برش انواع فلز مانند آهن، فولاد، مس و غیره نیز مورد استفاده قرار گرفت. علاوه بر این، دستگاه اره نواری، دارای یک تیغه با دندانه های منظم می باشد. این تیغه توسط یک بدنه محکم دو فلکه ای کشیده شده که یکی از فلکه ها به وسیله ی گیربکس، به موتور وصل می شود و دستگاه به طور پیوسته، شروع به چرخاندن تیغه و برش میکند.

تیغ اره دیسکی چیست؟

اره دیسکی اره ای است که اولین بار در قرن 19 میلادی توسط کشور آمریکا تولید شد و برای برش تمامی قطعات فلزی و غیر فلزی مانند سنگ و آهن نیز مورد استفاده قرار گرفت. تیغ اره دیسکی دارای دندانه هایی بر روی یک مقطع دایره ای شکل هستند و با سوراخ یا سوراخ هایی که در مرکز خود دارد، به دستگاه اره نصب شده و بصورت افقی وارد قطعه می شوند و عملیات برش را شروع می کند.

بیشتر بخوانید: مطالب مهم در مورد ساییده شدن دندانه های تیغ اره نواری

انواع ماشین های برش با تیغ اره دیسکی

ماشین های برشکاری، با توجه به تیغه دیسکی که دارند، به انواع مختلفی از جمله ماشین های برش با سنگ سنباده، ماشین های اره دیسکی، ماشین های برش اصطکاکی نیز تقسیم بندی می شوند که در ادامه مطلب به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

ماشین های برش با سنگ سنباده

در این نوع از ماشین ها، یک دیسک سنباده نازک وجود دارد که با چرخش سریع، قطعاتی مانند شیشه، سرامیک و فلزات را با دقت برش می دهد. علاوه بر این، برشکاری با ماشین های برش با سنگ سنباده می تواند هم با روش تر و هم با روش خشک انجام شود. در برشکاری تر سطح مقطع نمی سوزد و هیچ پلیسه ای نخواهد داشت اما در مقایسه با روش خشک، زمان طولانی تری را صرف می کند. همچنین زمانی که بخواهیم برشکاری سریع تر انجام شود و دقت ابعاد هم چندان مدنظر نیست، از برشکاری خشک با سنگ سنباده نیز استفاده می کنیم.

ماشین اره دیسکی

در این نوع از ماشین ها یک عدد تیغه اره دیسکی دندانه دار به کار رفته که به طور دقیق قطعات را برش می دهد.

ماشین های برش اصطکاکی

در این نوع از ماشین ها، تیغه برش با سرعت خیلی زیاد می چرخد و با ذوب کردن ماده در اثر اصطکاک زیاد، قطعه را برش می دهد. امروزه ماشین های برش اصطکاکی معمولا در کارخانه هایی مانند کارخانه فولادسازی جهت برش قطعات بزرگ فولادی مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه کار با اره دیسکی

جهت کار با اره دیسکی باید ورق یا قطعه مورد نظر را بر روی میز کار محکم کرده تا در زمان برش جابجا نشود.
بعد از اینکه محل برش را علامت گذاری کردید، دستگاه را روشن کرده و با مهارت و بدون تکان خوردن دست، عملیات برش را انجام دهید. دقت کنید که اگر مهارت لازم برای انجام این کار را ندارید، می توانید از یک خط کش فلزی یا چوبی استفاده کنید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *