ماشین سازی صفا، تولید کننده اره نواری فولاد بر

مطالب کاربردی و مهم در مورد دندانه های تیغ اره نواری

در این مقاله می‌خوانید:

یکی از پیشرفته ترین و به روز ترین ابزارآلات در زمینه ی برش انواع فلزات سبک و سنگین در سایزهای مختلف، تیغ اره نواری است. تیغ اره نواری از دندانه های خاصی تشکیل شده است که می تواند انواع فلزات با جنس ها و سایزهای مختلفی را برش بدهد. در این مقاله قصد داریم، به شرح خصوصیات دندانه های تیغ اره نواری بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

تعداد دندانه در هر اینچ

دندانه های تیغ اره نواری بر حسب (25.4mm) اینچ اندازه گیری می شود و با نام اختصاری TPI (Tooth Per Inches) شناخته می شود. دندانه های تیغ اره نواری بر اساس قرار گرفتن در هر اینچ به دو صورت ثابت و متغیر تقسیم بندی می شوند.

دندانه ثابت

در این روش تعداد دندانه ها در هر اینچ ثابت است و تغییری نمی کند. معمولاً این سبک دندانه برای برش فلزات سبک و رنگین به گونه ای که سایز قطعه زیاد تغییر نکند، کاربرد دارد. به عنوان مثال، اگر تعداد دندانه های تیغ اره نواری 14 ثابت باشد؛ در این صورت، 14 عدد دندانه در هر اینچ تیغ اره نواری وجود دارد.

دندانه متغیر

دندانه های متغیر تیغ اره نواری با 2 عدد کوچک و بزرگ مشخص می شود. هر یک از این اعداد نشان می دهد که در هر اینچ، چند دندانه وجود دارد و پشت سر هم از کوچک به بزرگ در هر اینچ تکرار می شود. از مزیت های متغیر بودن دندانه ها می توان به بهبود عملکرد برش، کم شدن لرزش در سطح مقطع بزرگ و همچنین افزایش بازه برشی اشاره کرد. به عنوان مثال، اگر تعداد دندانه تیغ اره نواری 5 به 7 متغیر باشد؛ در این صورت، تعداد دندانه ها در اینچ اول 5 عدد و در اینچ دوم 7 عدد می باشد و همین روال تا انتها ادامه دارد.

اره نواری | کاربرد اره نواری | صفا ماشین

چپ و راست دندانه

چپ و راست بودن دندانه های تیغ اره نواری دارای ویژگی ها و مزیت های بیشماری است. مزیت های بی نظیری از جمله بالا بردن کیفیت سطحی برش، براده برداری منظم، گیر نکردن بدنه ی تیغ اره نواری هنگام برش در قطعه ی کار و همچنین تقسیم فشار صحیح بین دندانه ها می باشد. نکته ی دیگر این که، اگر چپ و راستی دندانه های تیغ اره نواری از بین رفته باشد باعث کج بری در قطعه کار می شود. دندانه های تیغ اره نواری حالت های مختلفی دارد. در ادامه قصد داریم به بررسی سه حالت اصلی و استاندارد آن ها بپردازیم.

حالت اول

در این حالت طرز قرار گرفتن دندانه ها به این صورت است که، دندانه ها در سه سری اول به صورت چپ و راست بوده و بعد از آن یک دندانه ی صاف قرار می گیرد. حالت اول پرکاربردترین حالت های قرارگیری دندانه های تیغ اره نواری به شمار می رود و برای برش فلزاتی مانند لوله، پروفیل، فولادهای ساختمانی و… بسیار کاربرد دارد و همچنین براده برداری و پیشروی بسیار مطلوبی دارد.

حالت دوم

در این حالت دندانه ها به صورت قرار گرفته است که دندانه ی اول به سمت چپ، دندانه ی دوم به سمت راست انحنا داشته ولی دندانه ی سوم صاف و بدون انحنا است و این روال تا انتها ادامه دارد. این حالت برای برش فلزات سنگینی که احتیاج به براده برداری قوی و عمق پیشروی کم داشته باشد، بسیار مناسب است.

حالت سوم

طرز قرارگیری دندانه ها به این صورت است که، دندانه ی اول به طرف چپ و دندانه ی دوم به طرف راست انحنا دارد و همین روال در طول تیغ اره نواری ادامه دارد. این حالت برای برش انواع فلزات رنگی، چوب، پلاستیک و آلومینیوم به کار می رود.

زاویه دندانه تیغ اره نواری

دندانه های تیغ اره نواری زوایای مختلفی دارد و هر کدام از آن ها دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند. در ادامه زوایای دندانه ی تیغ اره نواری را بر روی دندانه ی ثابت و متغیر بررسی می کنیم.

زاویه دندانه های ثابت تیغ اره نواری

نوع اول: زاویه ی قرار گرفتن دندانه های تیغ اره نواری صفر درجه است و مقدار براده برداری آن کم می باشد. لازم به ذکر است که این نوع اول برای برش انواع فلزات رنگی و مقاطع فلزی سبک با جداره های نازک بسیار کاربرد دارد.
نوع دوم: زاویه قرار گرفتن دندانه های تیغ اره نواری مثبت است و دندانه ها به طرف جلو متمایل هستند. این زاویه ی مثبت باعث می شود که دندانه ها قلابی شکل شود و باعث بهتر شدن حمل براده ها و پیشروی سریع تیغ اره نواری درون قطعه کار می شود. این نوع گروه برای برش انواع پروفیل ها و مقاطع توپر رنگی از جمله آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً زاویه ی مثبت دندانه ها 5، 10 و 16 درجه است.

زاویه دندانه های متغیر تیغ اره نواری

نوع اول: زاویه قرار گیری دندانه ها صفر درجه است و نسبت به زاویه دندانه ی صفر درجه در دندانه های ثابت، براده برداری بهتری دارد و برای برش انواع لوله، پروفیل و مقاطع فلزی توپر بسیار کاربرد دارد.
نوع دوم: زاویه قرار گرفتن دندانه ها مثبت بوده و دندانه ها به سمت جلو متمایل هستند. این گروه براده برداری و نفوذ بالایی دارد و همچنین سرعت برش آن بسیار مطلوبی دارد و برای برش انواع مقاطع فلزی سنگین و جداره ضخیم کاربرد دارد. لازم به ذکر است بدانید که در اکثر کمپانی های سازنده، زاویه ی مثبت دندانه ها 5، 10 و 16 درجه می باشد.

بیشتر بخوانید:
همه چیز در مورد دستگاه اره نواری
انواع اره نواری چیست؟

زاویه قرار گیری دندانه ها چند درجه است؟

صفر درجه

زاویه قرار گیری دندانه ها چگونه است؟

مثبت و رو به جلو

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *