اره نواری | کاربرد اره نواری | صفا ماشین

مطالب مهم در مورد ساییده شدن دندانه های تیغ اره نواری

در این مقاله می‌خوانید:

از مهم ترین مسائلی که ممکن است در هنگام استفاده از تیغ اره نواری با آن مواجه شویم، ساییده شدن تیغ اره نواری است. این احتمال وجود دارد که تیغ اره نواری زودتر از زمان معین شده خراب شده و باعث تحمیل هزینه های زیادی به صاحب کار خواهد شد. نکته ی دیگر این که، رعایت بعضی نکات ضروری است تا دندانه های تیغ اره نواری سریع ساییده نشود و بتوانید به طور صحیح از آن استفاده کنید. در ادامه مقاله، قصد داریم بیشتر با عوامل ساییده شدن تیغ اره نواری آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

اَره نواری فولاد بُر SMOH 320

مهم ترین دلایل ساییده شدن دندانه های تیغ اره نواری

اگر نرخ باردهی و سرعت خطی تیغ اره نواری به طور صحیح و متناسب با جنس قطعه ی کار تنظیم نشود؛ باعث می شود بر روی دندانه های تیغ اره نواری فشار دو چندانی وارد شود و همچنین موجب ساییده شدن آن شود.
استفاده از مایع آب و صابون یکی از کارهای الزامی و مهم برای شروع برشکاری در دستگاه اره نواری به شمار می رود. ولی متأسفانه در بیشتر مواقع اپراتورهای دستگاه اره نواری به آن دقت نمی کنند و از مایع آب و صابون بی کیفیت استفاده می کنند و یا به یک اندازه مقدار غلظت آب و صابون را در نظر می گیرند. در هر صورت، این بی دقتی باعث بروز مشکلاتی از جمله افزایش گرما، تخلیه نشدن براده از بین دندانه ها و همچنین عدم حرکت روان بر روی قطعه کار شود و در نهایت این که به راحتی دندانه های تیغ اره نواری ساییده شود. مایع آب و صابون با کیفیت یا نانو پودر برشکاری می تواند از بروز این مشکلات پیشگیری کند.
بهترین انتخاب برای جایگزین نمودن مایع آب و صابون در هنگام برشکاری، تراشکاری و همچنین براده برداری، استفاده از نانو پودر است. ترکیبات نانو با مقدار معینی آب مخلوط می شود و مایع حاصل از آن در مخازن خنک کاری دستگاه استفاده می شود و از طرفی باعث روانکاری بین ابزار و قطعه کار و همچنین تخلیه ی براده در هنگام برش می شود.
لازم است در هنگام خرید اره نواری به تیغه ی آن توجه کنید که بسیار ریز و یا بسیار درشت نباشد؛ زیرا فشار زیادی بر روی دندانه های تیغ اره نواری ایجاد می کند و در نتیجه سبب سریع کند شدن آن می شود.
اگر به هر دلیلی برس براده کش خراب شود و به خوبی کار نکند باعث می شود که براده ها در قطعه ی کار باقی بماند و فشار بسیاری را بر روی نوک دندانه های تیغ اره نواری ایجاد کند و سبب سریع تر کند شدن آن شود. برای رفع این مشکل لازم است برس براده کش سالم باشد و همچنین حرکت صحیح و دورانی هم زمانی با تیغ اره نواری داشته باشد.
عوامل دیگری از جمله پوسته دار بودن سطح تیغ اره نواری و زنگ زدگی آن و همچنین وجود ناخالصی در قطعه ی کار موجب تسریع در روند ساییده شدن دندانه های تیغ اره نواری شود.

بیشتر بخوانید:
مطالب کاربردی و مهم در مورد دندانه های تیغ اره نواری
همه چیز در مورد دستگاه اره نواری

5 روز قبل
مقالات مشابه

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *