بررسی مشکلات برش هنگام استفاده از تیغ اره نواری

در این مقاله می‌خوانید:

اره نواری برش چوب:

یکی از دستگاه های به کار رفته برای برش چوب، فلزات و مواد پروتئینی اره فلکه می باشد و باید تیغ اره نواری بر روی آن نصب شود تا مورد استفاده قرار گیرد. طراحی تیغ اره نواری متناسب با برش هر متریال انجام می شود و بر اساس شکل دندانه ها با یکدیگر متفاوت هستند. تیغ اره نواری دارای ضخامت و عرض های متفاوتی است و با توجه به نوع دستگاه انتخاب می شود. هدف از نوشتن مقاله، بررسی عیوب و مشکلاتی است که در هنگام استفاده از تیغ اره نواری رخ می دهد. پس با ما همراه باشید.

مهم ترین مشکلات در زمان استفاده از تیغ اره نواری

نحوه ی درست نصب کردن تیغ اره نواری و همچنین استفاده صحیح از آن، مهم ترین دلایلی است که می توان از وقوع مشکلات پیشگیری کرد. حتماً قبل از خرید به این نکته توجه فرمایید که بهترین نوع تیغ اره نواری و متناسب با ابعاد دستگاهتان انتخاب کنید. به طور کلی، بیشترین مشکلاتی که افراد در هنگام استفاده از تیغ اره نواری با آن مواجه می شوند شامل کند شدن دندانه، شکستن و یا ترک خوردگی تیغ اره، کج بری، لرزش در زمان برش، تغییر شکل تیغ اره می باشد که در ادامه به شرح هر یک از آن ها می پردازیم.

کند شدن دندانه

عوامل مختلفی باعث می شود که از کند شدن دندانه تیغ اره نواری جلوگیری کند؛ از جمله ی این عوامل می توان به همخوانی سرعت دستگاه با سرعت تیغ اره نواری و یا هماهنگ بودن زاویه دندانه با جنس و اندازه قطعه ی مورد نظر برای برش اشاره کرد. نکته دیگر این که، باقیمانده ی براده ها در لا به لای تیغ اره نواری را با استفاده از برس های مخصوص پاک کنید تا تیغ اره کند نشود.

شکسته شدن و خوردگی تیغ اره نواری

تنظیم نبودن بازوهای راهنما، خوردگی بلبرینگ و همچنین به طور استاندارد تنظیم نشدن کشش تیغ اره، مهم ترین مواردی است که باعث شکستن و خوردگی تیغ اره نواری می شود. استفاده از کشش سنج، بهترین گزینه برای رفع این مشکل می باشد. معمولاً کشش تیغ اره بین 180 تا 220 بار تنظیم می شود.

کج بری

عوامل متعددی از جمله تناسب نداشتن زاویه دندانه با جنس قطعه کار، عدم تناسب سرعت تیغ اره نواری با دستگاه، تنظیم نبودن کشش تیغ اره و همچنین تنظیم نبودن بازوهای راهنما سبب می شود که با مشکل کج بری مواجه شویم. از طرفی، از بین رفتن چپ و راستی دندانه ها و کند شدن آن ها ممکن است باعث کج بری شود.

لرزش در هنگام برش قطعه کار

یکی از دلایل اصلی لرزش های شدید در هنگام برش این است که تیغ اره نواری را به درستی نصب نکرده باشید و شل و آزاد باشد؛ برای رفع این مشکل از کشش سنج استفاده نمایید. از دیگر عوامل بروز لرزش هنگام برش می توان به مشکلات به وجود آمده در گیره ها و بازوهای دستگاه اشاره کرد و برای رفع این مشکل باید گیره ها را چک کرد تا با قدرت و فشار بالا قطعه ی کار را در هنگام برش به خوبی مهار کند. خوردگی بلبرینگ ها نیز می تواند باعث ایجاد لرزش در هنگام برش شود.

تغییر فرم تیغ اره نواری

مواردی مانند بالانس نبودن فلکه ها، مشکلات به وجود آمده در بازوهای راهنما سبب می شود که با جا به جا شدن قطعه کار، بر روی تیغ اره نواری فشار وارد شود و شکل تیغ اره تغییر کند. اگر فاصله دندانه را با متناسب با جنس قطعه کار انتخاب نکنید، ممکن است با گذشت زمان شکل ظاهری دندانه ها تغییر کند.

قیمت تیغ اره نواری

به طور کلی، تیغ اره های نواری رایج در بازار به صورت کلافی و سر به سر جوش خورده، متناسب با سایز دستگاه و نیاز کارگاه برش ارائه می شود. شما خریداران عزیز می توانید برای کسب آگاهی بیشتر در مورد قیمت تیغ اره نواری با کارشناسان مجرب در ماشین سازی صفا تماس حاصل فرمائید.

اره نواری فولاد بر SMOH 1050

بیشتر بخوانید:
بررسی دستگاه اره نواری (کاور تیغ اره نواری)
همه چیز در مورد دستگاه اره نواری

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *