اره نواری مدل 1050/850

انواع اره نواری چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

در مقاله های قبلی درباره اره نواری توضیح دادیم و گفتیم که دستگاه اره نواری یا اره فلکه، یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در برش و جدا کردن قطعات فلزی و غیر فلزی از جمله چوب است. دستگاه اره نواری برای اولین بار جهت برش چوب استفاده میشد اما بعد ها، جهت برش انواع فلز مانند آهن، فولاد، مس و غیره نیز مورد استفاده قرار گرفت. دستگاه اره نواری، دارای یک تیغه با دندانه های منظم می باشد . این تیغه توسط یک بدنه محکم دو فلکه ای کشیده شده که یکی از فلکه ها به وسیله ی گیربکس، به موتور وصل می شود و دستگاه به طور پیوسته، شروع به چرخاندن تیغه و برش میکند.

انواع اره نواری بر اساس برش

دستگاه اره نواری با توجه به نوع برش به طور کلی به دو دسته افقی و عمودی تقسیم بندی می شوند.

اره نواری افقی

این نوع از اره نواری ها که بعنوان اره رام نیز شناخته می شود، نوعی اره نواری با تیغی به پهنای حدود 25 سانتیمتر هستند که اپراتور در زمان کار با این دستگاه، تنه درخت را به وسیله جک برقی یا هیدرولیکی در خط برش قرار می دهد. این نوع از اره نواری ها، بیشتر جهت برش های بزرگ و با حجم بالا مانند برش تنه ی درخت مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، در کارخانه های چوب بری کاربرد فراوانی نیز دارد.

اره نواری عمودی

قطر فلکه ی این نوع از اره نواری ها یا اره ایستاده، حداکثر تا 100 سانتی متر می باشد که بیشتر جهت تبدیل گرده بینه یا تخته به قطعات کوچک تر و انواع برش های زاویه دار، طولی و عرضی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، از مدل رومیزی آن جهت برش های کوچک و ظریف مانند معرق کاری نیز استفاده می شود.

انواع اره نواری بر اساس کارکرد

دستگاه های اره نواری، با توجه به نوع عملکردشان به انواع مختلفی از جمله اره نواری دستی، اره نواری اتوماتیک، اره نواری نیمه اتوماتیک، اره نواری زاویه دار و اره نواری بندیل بر تقسیم بندی می شوند که در ادامه مطلب، به طور مفصل هر یک از انواع را شرح می دهیم.

اره نواری دستی

در این نوع از اره نواری ها، اپراتور با استفاده از توان فیزیکی خود، اقدام به بلند کردن کلگی می کند. کلگی اره نواری ممکن است سنگین باشد و زمانی طولانی را صرف کند ولی با این حال قابلیت حمل به مکان های مختلف را داراست. علاوه بر این، اپراتور باید هنگام کار با این دستگاه نیز، تمام موارد خستگی، زمان و خطر آسیب دیدگی را نیز در نظر داشته باشد.

اره نواری اتوماتیک

اره نواری های تمام اتوماتیک، یکی از پرکاربردترین دستگاه های اره نواری در دو مدل بازویی و دو ستونه می باشد که دارای قابلیت برش سری انواع فولاد به صورت منظم و غیر منظم، با سرعت بالا است.

اره نواری نیمه اتوماتیک

این نوع از اره نواری ها، در موارد نیاز به ایجاد چند برش در قطعه، کاربرد فراوان دارد، به این صورت که جهت راه اندازی دستگاه، با استفاده از پیستون هیدرولیک، کلگی برش را بالا و پایین می برند و با بالا بردن کلگی، قطعه را میان فلکه های اره قرار داده و بعد دکمه ی شروع را می زنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد دستگاه اره نواری

انواع اره نواری بر اساس کاربرد

اره نواری ها، علاوه بر موارد ذکر شده، با توجه به نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی مانند اره نواری مخصوص برش فلز، اره نواری مخصوص برش چوب، اره نواری مخصوص برش گوشت نیز تقسیم بندی می شوند که هر یک دارای یکسری ویژگی های خاص نیز می باشد.
اره نواری مخصوص برش فلز: این نوع از اره نواری ها، با استفاده از تیغه های مخصوص، فلزات را با سرعت کمتر و به طور موثر برش می دهند.
اره نواری مخصوص برش چوب: اره های مخصوص برش چوب دارای سه مدل Resaw، head و تیغه ی دو طرفه می باشد.
اره نواری مخصوص برش گوشت: این نوع از اره ها از جنس فولاد ضدزنگ می باشد که جهت تکه تکه کردن گوشت و استخوان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *