انواع روش ها برای آب بندی کردن تیغ اره نواری

در این مقاله می‌خوانید:

یکی از کارهای مهم و ضروری برای افزایش عمر مفید تیغ اره نواری، آب بندی کردن تیغ اره نواری می باشد. روش های مختلفی برای آب بندی تیغ اره نواری وجود دارد. قبل از شروع عملیات آب بندی باید نوع تیغه ی مورد نظر را از جدول دندانه های تیغه انتخاب کنید و بعد از آن مایع خنک کننده مطابق با استاندارد که به صورت یک لیتر روغن در بیست لیتر آب است، انتخاب شود. در ادامه مقاله به بررسی جداگانه ی هر یک از روش های آب بندی تیغ اره نواری می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تیغ اره نواری فولاد بر

روش اول

پس از گذاشتن تیغه در جای خود، اجازه می دهیم دستگاه در مدت زمان 20 دقیقه و با دور کم (20rpm) با آب و صابون کار کند. سپس یک قطعه ی کار را انتخاب می کنیم و آن را در درون فک ها قرار می دهیم و محکم می کنیم و بعد از آن شیر را با نرخ باردهی کم باز می کنیم. اگر نرخ باردهی را به 10 قسمت بر روی شیر تقسیم کنیم در نتیجه برای آغاز کار، باید شیر را با نرخ باردهی 1 باز کنیم.
هنگامی که مطمئن شدیم دندانه ها به صورت کامل در کار فرو رفته است، اقدام به بستن شیر می کنیم و اجازه می دهیم که اره در مدت زمان 20 دقیقه به همین منوال کار کند تا براده هایی که در زمان تیز کردن تیغه در کارخانه هنوز بر روی تیغه باقیمانده است، از روی تیغه جدا شود. پس از گذشت این مدت زمان، شروع به باز کردن شیر با همان نرخ باردهی 1 می کنیم و اجازه می دهیم تا عرض تیغه به صورت کامل در کار فرو رود.
پس از کامل فرو رفتن عرض تیغه در کار، شیر را می بندیم و صبر می کنیم تا دوباره دستگاه در مدت زمان 20 دقیقه به همین صورت کار کند. انجام دادن این عمل برای این است که هر دو قسمت نرم و سخت تیغه با یکدیگر یکسان شود. در نهایت، به همان میزان قبل شیر را باز می کنیم تا در مدت زمان 20 دقیقه باقیمانده سطح کار را برش بزند.
نکته ی دیگر این که، این روش آب بندی متناسب با دستگاه هایی است که طول تیغه ی آن بیشتر از 1.80 و حداقل عرضی برابر با 20 را داشته باشد.

روش دوم

این روش یکی از شیوه های رایج برای آب بندی کردن تیغ اره نواری به شمار می رود. طریقه ی این روش به این صورت است که، پس از نصب و محکم کردن تیغه در جای خود، اجازه می دهیم تا دستگاه در مدت زمان 20 دقیقه کار کند و بعد از آن با باز کردن شیر با نرخ باردهی 1، قطعه ی کار را در مدت زمان 40 دقیقه برش می دهیم.

روش سوم

این روش برای اره های فیدر دار بسیار کاربرد دارد. ابتدا با انتخاب کردن دندانه های مناسب با قطر قطعه ی کار و بعد از آن با نصب و محکم کردن تیغه در جای خود، اجازه می دهیم دستگاه در مدت زمان 20 دقیقه با آب و صابون استاندارد کار کند. سپس شیر باردهی را به صورتی تنظیم می کنیم تا بتواند آهنی با قطر 100 را در مدت زمان 2 ساعت برش دهد. حداقل دو بار این عمل را تکرار می کنیم و در نهایت، به تدریج نرخ باردهی دستگاه را افزایش می دهیم تا به بیشترین میزان مورد نیاز برسیم.
مورد دیگر این که، بین عمر مفید تیغه و طول آن رابطه مستقیمی وجود دارد. به عنوان مثال، تیغه هایی با طول 2.5 متر،  برابر با 80 تا 100 ساعت کاری عمر مفید دارند.

روش چهارم

این روش برای تیغه هایی که مخصوص برش اجسام توخالی است، کاربرد دارد. تیغه هایی برای برش لوله های نازک و پروفیل مناسب است که دارای دندانه های یکنواختی باشد. در این روش بعد از اطمینان از محکم قرار دادن تیغه در جای خود، اجازه می دهیم دستگاه با سرعت 20rpm در مدت زمان 20 دقیقه با آب و صابون استاندارد کار کند و در آخر این که هر روز به طور پله ای نرخ باردهی را افزایش دهیم تا به بیشترین میزان باردهی مناسب برای کار دست پیدا کنیم. به عنوان مثال، نرخ باردهی در روز اول 1.5، در روز دوم 2.5 و … .

بیشتر بخوانید:
مطالب مهم در مورد ساییده شدن دندانه های تیغ اره نواری
مطالب کاربردی و مهم در مورد دندانه های تیغ اره نواری

5 روز قبل
مقالات مشابه

نظرات

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *